Mis neil käimistoolidel siis häda on?

käimistoolide ohud

Käimistoolide teema põhjustab noorte emade seas alati tuliseid vaidlusi. Korjasin kokku viited põhjendustega, miks ei ole käimistool lapsele kasulik ja võib isegi eluohtlik olla.

Allikas 1

Austraalia Women’s and Children’s Health Networki koduleht

Kuna käimistoolis liiguvad lapsed kiiremalt kui muidu ja samas nad ei ole võimelised oma liikumist veel kontrollima, siis nad võivad kokku puutuda järgmiste ohtudega:

 • kuna beebid on käimistoolis pikemad kui muidu, siis nad ulatuvad asjadeni, milleni muidu ei ulatu:
  – köögis elektrijuhtmeteni
  – kuumad joogid laual
  – kodukeemia
 • käimistooli kasutamine on põhjustanud paljudele beebidele peavigastusi (treppidest või põranda ebatasasusest tingitud kukkumised)
 • käimistoolis on beebi võimeline üle põranda liikuma sekunditega – see on aeg, mille jooksul samas ruumis viibiv täiskasvanu ei jõua reageerida, et teda ohu eest hoida

Areng: ennast tugede najal püsti tõmmates arendab laps neid lihaseid, mis on vajalikud käimiseks (käimistoolis ta ise end püsti ei vinna ja seal jäävad need lihased arendamata). Käimistoolis ei õpi laps tasakaalu pidama. Käimistool ei kiirenda lapse kõndima õppimist, võib hoopis aeglustada.

Allikas 2

Child Accident Prevention Foundation of Australia, fact sheet

Teabeleht erinevate lastetoodete võimalikest ohtudest (ka kärud, hällid voodid, mähkimislauad jne).

2/3 õnnetusi seoses käimistoolidega on põhjustatud kukkumisest (ka väike kõrguse muutus liikumise tasapinnal võib seda põhjustada). 20% traumadest on põhjustatud sellest, et lapsed saavad ligi sellistele ohtudele nagu kuumad joogid, küttekolded, triikrauad, kodukeemia.

Ekspertide hinnangul ei soodusta käimistool lapse arengut, vastupidi – see võib isegi aeglustada.

Allikas 3

New York Times blog, The Danger of Baby Walkers

Tsiteerin:

Back in 1994, when baby walkers were still extremely popular in the United States, the Consumer Products Safety Commission declared that baby walkers were responsible for more injuries than any other children’s product. The types of injuries included head injuries, broken bones, broken teeth, burns, entrapment of fingers and even amputations or death.

Selles artiklis on vihjatud ka võimalikule hilinemisele nii üldmotoorses kui vaimses arengus…

Omaette mõtlemisainet annab juba see fakt, et Kanadas on käimistoolid riiklikul tasemel keelatud.

Veel lugemist laste ohutuse teemal: Puslematid on mürgised?

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

2 mõtet “Mis neil käimistoolidel siis häda on?” kohta

 1. Kadri-Anna Sklave

  Täitsa üllatav kui palju infot selle kohta leiab. Minule piisas juba Eesti oma ala spetsialistide teadmistest, et käimistool ei ole minu lapsele hea.
  Samas sellega vist jääb vähemal või rohkemal määral ikka nii nagu paljude sarnaste asjadega, mis lihtsustavad lapsevanema hetkeolukorda (ehk algul vähem vaev ja seepärast hiljem rohkem probleeme või vastupidi algul näha rohkem vaeva, et pärast oma hea kasvatustöö loorberitel puhata).
  Minul muidugist on lihtne rääkida, kellel mul ühe lapse ja emaga jagatud majapidamis- ning aiatööde kõrvalt on aega lapsega rohkem tegeleda. Loodan, et ma järgmiste lastega oma sõnu ei söö ;).

  Vasta
  1. mutukamoos Postituse autor

   See hirm on ka minul, et ükskord pean oma sõnu sööma :) Ja laste kasvatamine ongi üks keeruline töö ja nii raske on õigeid ja teadlikke valikuid teha. Alati ei ole ju aega suurt uurimistööd teha ja mõne asja puhul ei tule selle pealegi. Lihtsalt see käimistooli asi oli mulle endale kuskil artiklis silma jäänud ja kui kuulsin, et paljud peavad seda päris ohutuks mänguasjaks, siis tundsin, et pean seda infot ikka jagama.

   Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s